July Shopping Audit [and my new work boots]

July Shopping Audit [and my new work boots]

July was a crazy month. I started my two new jobs and felt like I was working ALL THE TIME. I’ve also been preparing homeschool curriculum and gathering resources, books and materials. And I volunteered 12 hours to the food bank in June, packing meals and working at a pop-up drive through food pantry one Saturday morning.

Now that we don’t have Brett’s full-time income [and my part-time income is measly in comparison], I have been thinking about money more than usual. Unfortunately, it turns out that homeschool curriculum is not cheap and that getting a new job means buying appropriate work boots. So, we spent some money.

However, a small mercy came in the form of a bag of clothes diapers that a girlfriend offered me literally a day after I told Brett that I need new ones because I cannot seem to solve the diaper rash problem we are now experiencing with our fourth baby. The same friend also gave us a bigger bike for our son who has completely outgrown the little twelve inch bike he currently uses, which my sister-in-law found for him at Savers for $2.

I already mentioned in my previous update post about making masks for the family which kept me from having to buy any.

Yes, I made them out of old boxer shorts. 🤫

I have also inherited a new sewing machine which is perfect timing because [though I’ve grown quite fond of my little $20 machine] there is more I would like to make and I needed a bigger machine.

This machine also serves as a reminder of our Nana who passed away last week.

This month was Evangeline’s sixth birthday [!!!] and she told us that she really wanted roller skates. We stumbled upon a pair of adjustable roller skates at Goodwill [while looking for work boots]. And we picked up a pair of used knee and elbow pads for her [that also came with a bike helmet that is perfect for my younger daughter] from a neighbor [I love OfferUp!].

I was really stressed about finding work boots because I had to have them in less than a week for my start date and I didn’t want to spend $200 on a new pair. But with just one day left, I was able to find a used pair of steel-toe work boots for $20 that fit perfectly. In my previous life I would have run out immediately to the closest shoe store and bought whichever pair was my favorite. But these days, our new values [which include: intentional living, minimalism, and waste reduction] keep me from making impulsive buys. And I am so glad. Now, even facing a job loss, we are not worrying about money.

So, it may seem that we’ve hit a rough patch financially, but, as always, the universe takes care of us.

What we bought

Roller skates for Eva’s birthday ($5): I’ve written several times already about how and why we give used gifts to our kids. Evangeline didn’t care at all that these were used and they are adjustable so she can wear them for years.

Shoes for Brett ($6): Brett didn’t need shoes urgently [especially since he’s out of work], but while he was in Goodwill looking for work boots for me, he also found himself a pair of brown dress shoes to replace his worn out pair. These shoes are in perfect condition and are apparently very expensive new. Maybe will start shopping at Goodwill more often!

Bell and streamers for Eva’s bike ($19.33): We couldn’t find these used so we bought them from a locally owned bike shop in town.

Knee and elbow pads for Eva ($10): I was so glad to be able to find someone selling these used pads for Evangeline to use with her roller skates [a tough skill to master, turns out].

Work boots ($20): Took a while to find them, but they’ve been working great since I started my job three weeks ago.

Shampoo and conditioner bars ($27): I usually buy Lush bar products, but this time we went back to Ethique, whose bars are cheaper per ounce. It may seem pricey, but our last shampoo bar lasted four months and the conditioner bar is just now almost gone and it’s been nine months. Ethique’s website states that one shampoo bar replaces eight bottles of shampoo.

School curriculum for Eva – minus math ($113.05): I went with a digital download curriculum to cut down on the cost. The program doesn’t include math, however, so I had to buy a separate math program.

Math curriculum ($92): I bought just the teachers edition and student workbooks [no manipulative or resources] and it was still almost $100! I know their are cheaper options out there, but I really need more direction than professional homeschool moms.

Our new budget is to spend as little money as possible – so I guess we went over budget this month. But, overall, we did pretty well. We still spent money, but we bought mostly used and did our homework to find the most ethical purchasing option available.

What We Gave Away

Nothing.

🤦‍♀️

We have set aside a collection of maybe twelve kids utensils that we no longer need, but we haven’t even had the chance to donate them.

Maybe next month…

Hope everyone is doing well and staying healthy!

Karis

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s